Style #: VX00145UB1
• Classic fit
• High stand collar, zip closure
• Long sleeves
• Ribbed trims
• Embossed logo on the left side
• Fully lined
• Dry clean only
• 100% nylon
• Made in Italy
  • Now shipping to Hong Kong.
FA25 COLLECTION
Cyrus Jacket
Color Black
Please select from the available options
size guide
Model is 1.85m and is wearing a size 48
View Shopping Bag
Sign In To Buy
View Shopping Bag
Gift Box Available
Choose your size
Cyrus Jacket, Black, hi-res
Cyrus Jacket
Color:
Black
Select Color
Color: Black
Size:
Select Size
Size:
size guide
Sign In To Buy
Style #: VX00145UB1
• Classic fit
• Long sleeves
• Ribbed trims
• Fully lined
• Dry clean only
• 100% nylon
• Made in Italy
  • Now shipping to Hong Kong.
All sizes are approximate.
Size measurements
  XS S M L XL 2XL 3XL
US Size (36 / 37) (38 / 39) (40 / 41) (42 / 43) (44 / 45) (46 / 47) (48 / 49)
EU Size 46 48 50 52 54 56 58
Neck 13" 13.5" 14" 14.5" 15" 15.5" 16" 16.5" 17" 17.5" 18" 18.5" 19" 19.5"
Chest 30" 32" 34" 36" 38" 40" 42" 44" 46" 48" 50" 52" 54" 56"
Waist 24" 26" 28" 30" 32" 34" 36" 38" 40" 42" 44" 46" 48" 50"
  XS S M L XL 2XL 3XL
EU Size 46 48 50 52 54 56 58
Neck 33 34 36 37 38 39 41 42 43 44 46 47 48 50
Chest 76 81 86 91 97 102 107 112 117 122 127 132 137 142
Waist 61 66 71 76 81 86 91 97 102 107 112 117 122 127
Size measurements
Suiting Outerwear S M L XL XXL
Chest 40" 42" 44" 46" 48"