Style #: 40WL352Q9N
• Regular fit
• V neck
• Sleeveless
• Ribbed neckline, cuffs and hem
• Spun from merino wool
  • Now shipping to Hong Kong.
Merino V Neck Shrunken Vest
Buy 3 get -10%; 5 get -15%
Color Linen
Please select from the available options
size guide
View Shopping Bag
Sign In To Buy
View Shopping Bag
Gift Box Available
Choose your size
Merino V Neck Shrunken Vest, Linen, hi-res
Merino V Neck Shrunken Vest
Color:
Linen
Select Color
Color: Linen
Size:
Select Size
Size:
size guide
Sign In To Buy
This shrunken vest is crafted from a soft merino wool blend, featuring an understated V-neckline.
Style #: 40WL352Q9N
• Regular fit
• V neck
• Sleeveless
• Spun from merino wool
  • Now shipping to Hong Kong.
All sizes are approximate.
Size measurements
  XS S M L XL
Size 0 2 4 6 8 10 12 14
Chest 31" 33" 34" 35" 36" 37" 38.5" 40"
Waist 29" 30" 31" 32" 33" 34" 35.5" 37"
Low Hip 37" 38" 39" 40" 41" 42" 43.5" 45"