Style #: QF8815C32
  • Now shipping to Hong Kong.
Bikini Briefs - Heritage Classic Cotton
Buy 2 get -10%; 4 get -15%
Color Blue Descent
Please select from the available options
size guide
View Shopping Bag
Sign In To Buy
View Shopping Bag
Gift Box Available
Choose your size
Bikini Briefs - Heritage Classic Cotton, Blue Descent, hi-res
Color:
Blue Descent
Select Color
Color: Blue Descent
Size:
Select Size
Size:
size guide
Sign In To Buy
Highlights
• wide ribbed cotton
• breathable stretch fabric
• elasticated waistband
• Calvin Klein logo badge at the mid front
Shape & Fit
• mid rise waist
Composition & Care
89% cotton 11% elastane
machine wash
country of origin: Sri Lanka
Style #: QF8815C32
  • Now shipping to Hong Kong.
All sizes are approximate.
Size measurements
ASIAN FIT Natural Waist Hip
XS 57-60 83-85
S 62-65 87-90
M 67-70 92-95
L 72-75 98-101
XL 78-81 103-106
ASIAN FIT Natural Waist Hip
XS 22 1/2 - 23 1/2 32 1/2 - 33 1/2
S 24 1/2 - 25 1/2 34 1/2 - 35 1/2
M 26 1/2 - 27 1/2 36 1/2 - 37 1/2
L 28 1/2 - 29 1/2 38 1/2 - 39 1/2
XL 30 1/2 - 31 1/2 40 1/2 - 41 1/2
Size measurements
GLOBAL FIT Natural Waist Hip
GLOBAL FIT Natural Waist Hip
All sizes are approximate.
Introduction of Bra Size Chart
Bra Size Guide Step 1
Step 1: Measure your band ​
Bra Size Guide Step 2
Step 2: Measure your bust
FULLEST PART OF THE BUST
GLOBAL FIT CHEST UNDER BUST
CM 70 75 80 85 90
83 32A
85 32B
88 32C 34A
90 32D 34B
93 32DD 34C
95 32DDD 34D 36A
98   34DD 36B 38A
100   34DDD 36C 38B
103     36D 38C 40A
FULLEST PART OF THE BUST
GLOBAL FIT CHEST UNDER BUST
INCHES 27-28" 29-30" 31-32" 33-34" 35-36"
32-33" 32A
33-34" 32B
34-35" 32C 34A
35-36" 32D 34B
36-37" 32DD 34C
37-38" 32DDD 34D 36A
38-39"   34DD 36B 38A
39-40"   34DDD 36C 38B
40-41"     36D 38C 40A
ASIAN FIT CHEST UNDER BUST
CM 70 75 80 85
78 32A
83 32C 34A
88   34C
90   34D 36A
95     36C 38A
98     36D 38B
100       38C
103       38D
ASIAN FIT CHEST UNDER BUST
INCHES 26-27" 28-29" 30-31" 32-33"
30-31 32A
32-33 32C 34A
35-36   34D 36A
37-38     36C 38A
38-39     36D 38B
40-41       38D
BRALETTE - GLOBAL FIT
SIZE AVERAGE FIGURE
XS 30A 30B
32A 32B
S 34A 34B
36A
M     34C 34D
  36B 36C
L       36D
  38B 38C 38D
  40B
XL     40C 40D
  42B 42C
SIZE UNDER BUST FULLEST PART OF BUST
XS 25" -28" 30" -34"
S 29"- 32" 34"-38"
M 29"- 32" 36"-40"
L 31" -36" 40"-42"
XL 35" - 38" 42"-45"
BRALETTE - ASIA FIT
SIZE AVERAGE FIGURE
S 32A 32B
34A
M 36A 34B
38A 36B
L       34D
  38B 38C 36D
XL       38D
  40B 40C 40D
  42B
S 25" -28" 30" -34"
M 29"- 32" 34"-38"
L 29"- 32" 36"-40"
XL 31" -36" 40"-42"